Çanakkale Gezisi - 2008

     18 Mart 2008 Salı günü Dernek olarak köylülerimiz ve dernek üyeleriyle birlikte Çanakkale Şehitliğine bir gezi düzenledik.

ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİ GEZİSİ VİDEOSU

 

  

ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİ    

     Çanakkale Şehitleri Anıtı Gelibolu Yarımadası'nda Hisarlı Tepe'de bulunmaktadır.40,8 m. yüksekliğindedir. Anıtın tavanında 1 milyon 250 bin cam mozaikten yapılmış Türk Bayrağı bulunmaktadır. Bu bayrak 100 günde tamamlanmıştır. 1960 yılında tamamlanarak ziyarete açılmıştır. 4 sütundan oluşan anıtın ayakları 1999 yılında restore edilerek sağlamlaştırılmıştır. Çanakkale Savaşı'nda Fransızlar abidenin bulunduğu tepeyi ele geçirmişler. Ancak daha sonra kahraman askerlerimiz tarafından bu tepe geri alınmıştır. Abidenin bulunduğu mekanda 133 adet sembolik mezar taşı bulunmakta, mezar taşları kuşbakışı seyredildiğinde AY-YILDIZ görüntüsü oluşmaktadır.

     Gelen ziyaretçiler gökyüzüne baktığında abidenin içindeki Türk Bayrağı'nı görmekte; şehitlerimizin göğe yükselmiş ruhları yeryüzüne baktıklarında mezar taşlarından oluşan Türk Bayrağı'nı seyretmektedirler

 


SEYYİT ONBAŞI

     Balıkesirli bir oduncu olan Seyyit Onbaşı'nın tabyasına mermi isabet edinci arkadaşları yaralanıyor ve ölüyor ve tabya dağılıyor. Ancak Seyyit Onbaşı şehit olana kadar vatan topraklarını savunması gerektiğini biliyor ve 250 kg.'lık top mermisini yerden kaldırarak topun ağzına sürüyor. Toplam 3 atış yaparak İngilizlerin Ocean adlı gemilerinin arka tertibatını tahrip ediyor ve gemi mayınlara çarparak batıyor. Seyyit Onbaşı, toplara numara veren bir asker olmasına rağmen bu kadar isabetli atışları nasıl yaptığı herkesin merak konusu olmuştur.

 

 

 


YAHYA ÇAVUŞ

     Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı'nı tepeden gören Alçıtepe'yi ele geçirmek için İngilizler 5 ayrı koya saldırı düzenlemiştir. Bu koylardan bir tanesi var ki; Yahya Çavuş ve 63 askerlerinin destanlaştığı bir tepeye bakmaktadır. Ertuğrul Koyu denilen bu mekanda; Yahya Çavuş ve 63 şehit askerimiz yatmaktadır. Yahya Çavuş, Çanakkale'nin Ezine İlçesi'ndendir. Henüz yeni evlenmiş, yarinden ayrılarak Çanakkale Harbi'ne koşmuştur. Görev yaptığı mevziinin çok büyük stratejik önemi vardır. Eğer düşman Ertuğrul Koyu'na çıkartma yapabilirse, Alçıtepe'yi ele geçirmesi daha kolay olacaktır. Düşman 2000 askerle koya çıkartma yapıyor, ancak Yahya Çavuş ve askerleri adeta etten duvar olarak düşmana geçit vermiyor. Kanlı çarpışmalar sonucu denizin 150 m.'lik alanının renginin kırmızıya döndüğü görülmüştür. 63 kişi bu koyun bulunduğu tepede şehit düşüyor, ancak düşman Alçıtepe'ye ulaşmaya muvaffak olamıyor. İngiliz askerler hatıralarında şöyle yazıyorlar: "Alçıtepe'de açan bahar çiçeklerini gördük, ancak bir türlü o tepeyi ele geçiremedik."

Yahya Çavuş ve beraberindeki 63 kahramanı rahmet ve minnetle anıyoruz.

 

 


  “BENİM GÖZLERİM GÖRECEĞİNİ GÖRDÜ”


     O gün Boğaz tabyaları arasında en çok iş gören ve en çok hasara uğrayan Rumeli Mecidiyesi Bataryası oldu. Sabahtan beri muharebenin en şiddetli anlarında dahi iki sahil arasında gidip gelmekten çekinmemiş olan Müstahkem Mevki Komutanı Cevat Paşa, tabyanın feci durumunu haber aldığı zaman yine motora atlayıp Çimenlik İskelesi’nden karşı sahile hareket etti. Cephaneliği berhava olan tabyanın durumu hazindi. İstihkam yıkıntıları arasında dolaşmakta olduğu sırada bir ağacın altına uzanmış olan bir askerin hali dikkatini çekti ve yanına gidip;
“ Ne var evlat ?” diye sordu.
Nefer hemen yerinden fırlayıp esas duruş vaziyeti aldı. Çünkü sesi tanımıştı. Ama gözleri başka tarafa bakıyordu.
“Gözlerine bir şey mi oldu oğlum?”
O zaman nefer tok sesiyle “ Üzülmeyin efendim” diye cevap verdi. “benim gözlerim göreceğini gördü” ( Evet düşman gemilerine tam isabet kaydedilmiş ve “Ocean” destroyeri hareket edemez hale getirilmişti.)
Cevat Paşa sessiz sessiz ağlıyordu.

 

 

 

Gezide Çekilen Foroğtaflar

 

 

 

 

 

 

Yorum eklemek için, lütfen siteye üye olunuz.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd