23 Nisan 2008

23 NİSAN

ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

     23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.

Devetaşı Köyü, 23 Nisan 2008     Atatürk, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979'da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

     Köyümüzde de 23 Nisan, köy halkının da katılımıyla, öğrencilerin düzenledikleri bazı etkinliklerle kutlanmıştır. Her ne kadarda biz orada olup bu etkinlikleri izleyemedikse de Devetaşı Köyü İlkokulu öğretmeninin eşi sayın Serkan Özkan bey'in fotoğraflarını çekip bize gönderdiği resimlerle o anı yaşamış gibi olduk.
 
 

Yorum eklemek için, lütfen siteye üye olunuz.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!