Devetaşı Köyü Tarihi

     Devetaşı, Bayburt ilinin, Demirözü ilçesine bağlı bir köydür. Eski adı Işkınsor olan DEVETAŞI köyünün kuruluşu çok eski bir tarihi, 873 yılını işaret ediyor. Kim veya kimler tarafından kurulduğu bilinmiyor.

 

     Bayburt iline 38 km., Demirözü ilçesine 10 km. uzaklıktadır. Ana yoldan ayrıldıktan yaklaşık 3 km. sonra Devetaşı köyüne varıyoruz. İki dağ arasına dağın eteklerine kurulmuş olan köyün hemen önünden yazları genellikle kuruyan bir dere akar. Kuytu yerde, tarım alanlarını işgal etmeyecek, soğuktan ve sert hava koşullarından etkilenmeyecek bir yere kurulmuş olan köyün, arazi yapısı dağlık ve engebelidir. Bu sahanın bazı bölümleri küçük düzlüklerden oluşmakta, tarımsal ürünler de burada ekilmektedir.

    

Ekonomik geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan köyün en önemli bitkisel ürünleri, buğday ve arpadır. Bunun yanı sıra yemlik olarak üretilen ot da önemli bir yer tutmaktadır. 315 adet büyük baş hayvana sahip olan köyde et ve süt üretilmektedir. Üretilen sütlerin bir kısmı yerel pazarlarda satılarak gelir elde edilmektedir.

 

     1965 yılında 365 kişinin yaşadığı büyük bir köy olan Devetaşı, 1997 nüfus sayımında 172 kişi, 2000 nüfus sayımında 157 kişiye düşmüştür. Hızlı nüfüs artışı sonucu aile bireylerine yetemeyen tarlalar, insanları yeni arayışlara yöneltmiş, ya gurbete ya da büyük şehirlere göçe zorlamıştır. Göçün ana nedenlerinden biri olan ekonomik geçim sıkıntısının yanı sıra, değişen sosyal durum, göçün hızla artmasını sağlamıştır. Özellikle Avrupa'ya göçe giden köylüler belirli bir gelir elde ettikten sonra da yaşamak için şehirleri tercih etmektedir. Çocuklarını daha iyi okullarda okutup, iyi bir gelecek kurma isteği de göçü doğuran sebeplerden olmuştur. 

 

     Camisi, İlköğretim Okulu, köy konağı mevcut olan köyün, içme suyu yeterli, sulama suyu ise yetersizdir. Kanalizasyon sistemi mevcut olan köyün, kahvehanesi ve bakkalı yoktur. İhtiyaçlar Demirözü ilçesinden kaynaklanmaktadır. Kapulu Baba adında türbesi olan köyün komşuları; Güvercindere, Güçlü, Işıkova ve Yazıbaşı köyleridir.

 

     Altyapı bilgileri :

    Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

 

 

 

 Devetaşı köyünden bazı resimler..

 

Our website is protected by DMC Firewall!